Op enkele uitzonderingen na, blijken de vuvuzela's meer onderwerp van discussie dan de voetbalprestaties. Ondanks de eerste winst van de Nederlanders, lijkt er tot nu toe toch weinig spannends aan het WK voetbal 2010. Een opvallend verschijnsel betrof het superieure fysieke uithoudingsvermogen van de Koreanen. Ondanks het weinig spannende voetbal, vinden er op dit niveau ongekende prestaties plaats. We gaan daarom 90 minuten kijken naar alles, behalve de bal!
Met of zonder balWe zetten maar meteen stevig in, want de wedstrijd wordt namelijk gewonnen door factoren buiten de bal om. Een speler heeft gemiddeld in 90 minuten in totaal tussen de 60 en 90 seconde balcontact! Tussen het aannemen van de bal en een pass zit vaak minder dan een seconde en soms wordt dit balcontact verlengd met een paar seconden, als er een man gepasseerd moet worden. Met zo weinig balcontact wordt de wedstrijd voornamelijk bepaald door de positie waarin spelers zich bevinden.
AfstandenEr wordt weleens gezegd dat succes een kwestie is van de juiste man, op de juist tijd, op de juiste plaats. Bij voetbal is dat waarheid als een koe. Alleen is het bij voetbal geen toeval, maar onderdeel van de speltactiek. Daarvoor moeten behoorlijke afstanden worden afgelegd, die gemiddeld per wedstrijd 1.400 kcal kosten. Daarvoor wordt tussen de 10 tot 15 km afgelegd. Zo'n 65 procent van de tijd gaat op aan staan en wandelen. Gemiddeld wordt er zo'n 5 km gejogd en 3 km gesprint. We spreken dan van 100 sprints per voetballer per wedstrijd. Dit allemaal om op de juiste tijd op de juiste plaats te staan.
VermoeidheidHoewel de voetballers relatief veel tijd krijgen om te rusten, zullen de sprints progressief vermoeien. Het leidt tot een afname van sprintsnelheden tussen de 5 en 10 procent in de tweede helft. Op een 20 meter sprint, is er dus sprake van een verlies van 1 tot 2 meter. De conditie van de speler bepaalt bij dit soort verschillen of hij nog een werkelijke bedreiging vormt of nagenoeg stil staat in vergelijk met een frisse opponent. De zogenaamde gouden wissel, zou wel eens te wijten kunnen zijn aan het inbrengen van een frisse speler die het op moet nemen tegen een groep afgematte verdedigers. Naarmate de wedstrijd vordert zal zelfs de meest defensieve spelersgroep grotere gaten laten vallen. De wedstrijd opent zich als het ware, als gevolg van vermoeidheid.
De glycogeenvoorraden van voetballers zijn vooral afgetopt op de snellere vezeltypes, die flink aangesproken worden tijdens een wedstrijd (Krustrup 2006).TrainingsprincipesNaast een algemene basisconditie ligt het accent vooral sterk op sprinten, gevolgd door snelle herstelmomenten. Hoge intensiteit interval training lijkt op zijn plaats in combinatie met krachttraining. Dat laatste is sowiezo handig om een 'harnas' op te bouwen voor de vele contactmomenten. Het bekijken van beweegpatronen is van cruciaal belang, omdat de wendbaarheid, het koppen van de bal, maar ook het maken van tackles beslissend kunnen zijn voor de wedstrijd.
ConclusieHoewel baltechniek natuurlijk van cruciaal belang is, blijkt het kunnen staan op de juiste positie juist de belangrijkste voorwaarde. Op een hele wedstrijd bepaalt de conditie, dan juist het verschil. Een man kunnen passeren, ruimte creëren is belangrijk voor dat alles beslissende schot. Dat vereist een gedegen kennis van de voetbalfysiologie en de daaruit voortvloeiende trainingsprincipes, die de Koreanen zo doet opvallen. Daarmee kunnen we als Nederlanders nog steeds een beetje trots zijn, want wie denk je dat deze inzichten in de inspanningsfysiologie daar geïntroduceerd heeft?
Noot van de redactieNog vragen? Stel ze via het
Chivo vitaliteitforum of kijk of ze al staan in de
VVV(Veel voorkomende vragen) sectie links boven in het hoofdmenu.
Geraadpleegde bronnen